O disciplíně
Kapitola o cestě na svobodu
Toh 1-1 - Pravradžhjávastu - Přeloženo do angličtiny
"Kapitola o cestě na svobodu" je první ze sedmnácti kapitol čtyřsvazkového díla Kapitoly o mnišské kázni, které popisuje stanovy a postupy, jimiž se řídí život v buddhistické mnišské komunitě. Tato první kapitola sleduje vývoj obřadu, kterým byli postulanti přijímáni do mnišského řádu, od Buddhovy neformální výzvy "Pojď, mnichu" až po propracovanější "Současný obřad". Cestou jsou představeny funkce preceptora a instruktora, definovány jejich povinnosti a popsána dichotomie mezi staršími a nezralými novici. Ačkoli jádro kapitoly tvoří přepis "současného obřadu", text je protkán četnými vyprávěcími odbočkami, které líčí duchovní kvas v severoindické oblasti Magadha za Buddhova života, pošetilosti nevyškolených učedníků bez dozoru a potřebu formálního systému výuky.
Kapitola 2: O rituálu obnovení
Toh 1-2 - pošadhavastu
Kapitola o očišťování vypráví o původu mnišského obřadu "zpovědi". Tento obřad, v sanskrtu nazývaný pošadha, je základem mnišského života v celé Asii. Dodnes se mniši a mnišky dvakrát měsíčně scházejí na pošadha, aby znovu potvrdili své sliby a obnovili pouta, která spojují mnišskou komunitu. Tento text poskytuje podrobné pokyny, jak očistit mysl a mnišskou disciplínu prostřednictvím meditační praxe, respektive formálního zpovědního obřadu pošadha. Jeho překlad bude velmi cenný pro netibetsky mluvící sanghy, kteří se snaží udržovat Buddhovu mnišskou tradici.
Kapitola 3: O uvolnění omezení
Toh 1-3 - praváranávastu
Kapitola 4: O deštích
Toh 1-4 - varšávastu
Kapitola 5: O kůži
Toh 1-5 - čarmavastu
Tento text pojednává o používání kůží členy buddhistické mnišské komunity při různých příležitostech. Začíná obsáhlým vyprávěním o životním příběhu Šrony Kotikarny, jehož putování v říši hladových duchů nakonec přivedlo k tomu, že se stal vysvěceným buddhistickým mnichem. Předpisy týkající se kůží byly poprvé projednány, když Šrona Kotikarna jménem svého mistra Mahákátjájana položil Vznešenému pět otázek týkajících se zvláštních okolností v oblasti Ašmáparántaka. Bylo stanoveno více pravidel upravujících používání obuvi a materiálů, které lze použít k výrobě obuvi, koberců, sedacích rohoží, a také pravidla upravující používání vysokého a širokého lůžka, otázky týkající se přechodu přes řeku, koupání a skladování nástrojů na opravu obuvi.
Kapitola o léčivech
Toh 1-6 - Bhaišadžjavastu - Přeloženo do angličtiny
Bhaišadžkavastu, "Kapitola o léčivech", je součástí Múlasarvástivádské Vinaji, souboru mnišského práva jedné z nejvlivnějších buddhistických škol v Indii. Tato kapitola se zabývá mnišskými předpisy o lécích. Zároveň obsahuje i různé prvky, které se na tato pravidla neomezují: příběhy Buddhy a jeho žáků, dlouhý příběh o Buddhově cestě za účelem potlačení epidemie a obrácení nágy, řadu příběhů z Buddhova dřívějšího života vyprávěných samotným Buddhou a řadu veršů recitovaných Buddhou a jeho žáky o jejich dřívějším životě. Tato kapitola tak uchovává nejen zajímavé informace o lékařských znalostech, které sdíleli staroindičtí buddhističtí mniši, ale také množství buddhistické narativní literatury.
Kapitola 7: O rouchu
Toh 1-7 - čívaravastu
Kapitola 8: O proměně látky v roucho
Toh 1-8 - kathinavastu
Kapitola 9: O mniších z Kaušámbí
Toh 1-9 - košámbakavastu
Kapitola 10: O formálních úkonech
Toh 1-10 - karmavastu
Kapitola 11: O skupině problémových mnichů
Toh 1-11 - pándulohitakavastu
Kapitola 12: O typech osobnosti
Toh 1-12 - pudgalavastu
Kapitola 13: O degradacích
Toh 1-13 - párivásikavastu
Kapitola 14: O pozastavení rituálů obnovy
Toh 1-14 - pošadhasthápanavastu
Kapitola 15: O přístřeší
Toh 1-15 - šajanásanavastu
Kapitola 16: O sporech
Toh 1-16 - adhikaranavastu
Kapitola 17: O schizmatech v Sangze
Toh 1-17 - sanghabhedavastu
Prátimokša Sútra
Toh 2 - prátimokšasútra
Podrobné vysvětlení disciplíny
Toh 3 - vinajavibhanga
Bhikšuní Prátimokša sútra
Toh 4 - bhikšuníprátimokšasútra
Podrobná vysvětlení o disciplíně mnišek
Toh 5 - bhikšunívinajavibhanga
Jemnější body disciplíny
Toh 6 - vinajakšudrakavastu
Výsadní postavení disciplíny
Toh 7 - vinajottaragrantha
Výsadní postavení disciplíny
Toh 7a - vinajottaragrantha